Społeczność LGBTQ istnieje od dłuższego czasu i szukała sposobów na nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi, którzy są tacy jak oni w warunkach utrudnianych przez dyskryminację i ostracyzm społeczny. Zrobili to za pomocą różnych metod, w tym barów, serwisów randkowych, mediów społecznościowych i innych metod.
Jest już im o wiele łatwiej, ale umawianie się na gejowskie randki wciąż mogą nieść ze sobą sporo problemów. Jakich? Dowiedz się poniżej!
Problemy, które mogą pojawić się podczas randek jako osoba LGBT
Społeczność LGBT stoi w obliczu wielu zagrożeń w swoim życiu randkowym. Mogą mieć do czynienia między innymi z homofobią, transfobią i bifobią. Istnieje wiele barier utrudniających społeczności znalezienie miłości, takich jak strach przed przemocą lub odrzucenie przez rodzinę lub przyjaciół. Chodzenie na randki często jest przez to ukrywane przez takie osoby, a związki maskowane przed innymi – chociażby prezentując się jako dwójka kolegów.
Mało tego – w niektórych krajach umawianie się na randki i znajdowanie partnerów online jest nielegalne dla osób LGBT. Na przykład w Arabii Saudyjskiej geje nie mogą spotykać się nawet w mediach społecznościowych ani w jakiejkolwiek innej formie.
Osoby takie bardzo często muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim w bardzo wielu sytuacjach muszą uważać na to, aby nie pokazywać publicznie swojej orientacji seksualnej. Jeśli to zrobią, będą musiały liczyć się z dyskryminacją, a nawet przemocą skierowaną w ich stronę. Co prawda grono osób wspierających społeczność nieheteronormatywną jest coraz większa, ale wciąż daleko nam do pełnej akceptacji społecznej.
Niektórzy mogą myśleć, że osobom LGBT jest łatwiej umawiać się na randki, ponieważ jest więcej gejowskich barów i klubów, w których można spotkać innych homoseksualistów, ale tak nie jest. Na świecie wciąż jest wiele homofobicznych miejsc, które utrudniają osobom LGBT poznanie się bez dyskryminacji lub ataków na ulicy. Oczywiście kluby dedykowane społeczności LGBT są bardzo dobrym miejscem, w którym osoby nieheteronormatywne mogą się poznawać, wymieniać doświadczeniami i nawzajem wspierać, ale wciąż są to dla nich małe oazy spokoju.
Wszystkie te problemy wprowadzają dodatkowy stres i napięcie do relacji dwóch randkujących ze sobą osób. Przez to jest im o wiele trudniej zbudować zdrowy związek, a cały proces randkowania przez to jest dodatkowo utrudniony. W takiej sytuacji nawet pary, które w niezakłóconych przez takie komplikacje warunkach szybko zbudowałyby ze sobą naprawdę dobry kontakt, ostatecznie nie wytrzymują tej presji i kończą z randkowaniem.
Jak ułatwić sobie randki LGBT?
Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na uproszczenie sobie życia randkowego jako osoba LGBT jest nawiązanie kontaktów z innymi osobami z tej społeczności. Nie muszą to być potencjalni partnerzy randkowi ani osoby o tej samej orientacji. Chodzi przede wszystkim o wsparcie społeczności osób o podobnych doświadczeniach. Pozwoli to też na stopniowe poszerzanie kręgu nieheteronormatywnych znajomych, a zatem – możliwość znalezienia nowych osób, które można zaprosić na randkę.
Z dużym ułatwieniem przychodzi również na odsiecz oczywiście technologia. Osoby ze społeczności LGBT mogą znaleźć akceptację i miłość w randkach online Tylko w ciągu ostatniej dekady nastąpił znaczny wzrost randek internetowych dla singli z różnych środowisk nieheteronormatywnych. Jednak nawet i tam niestety zdarza się, że ludzie są zastraszani, zastraszani i prześladowani na tych platformach. Na szczęście istnieje wiele serwisów – jak chociażby Erodate – które dbają o to, aby również mniejszości seksualne mogły bezpiecznie korzystać z ich usług.
Patrzmy jednak z nadzieją w przyszłość. Z każdym rokiem widać znaczące postępy w społecznej akceptacji osób LGBT. Być może już wkrótce wiele z opisanych wyżej problemów zniknie z randek, na które będą się wybierać. W międzyczasie natomiast nie pozostaje nic innego, jak poszukiwanie miłości pomimo wszystkich tych trudności.